Verkställande direktörens översikt

1H6A2148

Ett år fyllt av utmaningar och möjligheter – regionen visade sin anpassningsförmåga

År 2025 var återigen ett år fyllt av både utmaningar och möjligheter för Vasaregionen. Osäkerheten kring ekonomin både i Finland och internationellt höll i sig, men utvecklingen av företagen och livskraften i Vasaregionen visade igen en gång positiv drivkraft och anpassningsförmåga. Vasaregionens mångsidiga näringslivsstruktur, starka teknologiindustri och lokala samarbetsnätverk utgör fortfarande betydande konkurrensfördelar för regionen.

Utvecklingen av infrastrukturen och investeringarna i regionen var alltjämt ett viktigt tema. Trots utmaningarna med den globala ekonomiska situationen, fortsatte regionens energi- och teknologiindustri att vara en drivkraft tack vare nya investeringsprojekt och samarbetsstrukturer. Dessutom stöder logistiklösningarna i regionen, hamninvesteringarna och utvecklingen av flygtrafiken företagens förutsättningar för tillväxt och exportpotential.

Nya möjligheter till samarbete

Tillgången på arbetskraft och lindringen av kompetensbristen var centrala fokusområden även under 2025. När AN-tjänsterna förnyades och ansvaret övergick till kommunerna i början av året uppstod nya möjligheter till samarbete mellan aktörerna inom sysselsättningstjänsterna och det lokala näringslivet – ett samarbete som är en viktig faktor för att förbättra tillgången på kompetent arbetskraft även framöver.

I arbetet för att locka invånare och få dem att stanna kvar i regionen, har vi fortsatt att såväl främja möten mellan högskolestuderande och företag som göra regionen mera känd, så att den skulle förbli attraktiv att studera, göra karriär och leva sitt liv i.

Nya företagare med invandrarbakgrund ger nya perspektiv

Regionens företagarekosystem visade en positiv utveckling: Tack vare Startia och andra stödåtgärder fick regionen nya företagare, och regionens företag fortsatte att växa och verka även om verksamhetsmiljön var fylld av utmaningar – rekordmånga företagare med invandrarbakgrund är också med och bidrar till nya arbetsplatser, perspektiv och kunskaper i regionen.

Nationella ändringar i anslutning till beskattning och företagarverksamhet, till exempel reformerna av mervärdesskattesatserna och beskattningen av småföretag, har påverkat planerna och verksamheten för många företag. Vi har gett information och rådgivning om förändringarna så att företagarna ska kunna fatta de bästa möjliga besluten för att utveckla sin egen verksamhet.

Ett område som prioriterats högt i arbetet med regionutvecklingen har varit att genomföra Vasas ekosystemavtal för 2021-2027. I praktiken genomförs det här och många strategiska utvecklingsåtgärder inom regionutvecklingen i form av projekt, och i fråga om den delen var det gångna året mycket varierande och framgångsrikt.

Under 2025 förnyade vi informationstjänsten som erbjuder detaljerad och omfattande information om utvecklingen i Vasaregionen. Informationen är ytterst viktig både för företag och partner när man ska tolka vilka möjliga vägar det finns för utvecklingen i regionen.

VASEKs kommunikations- och marknadsföringsarbete har varit aktivt i olika kanaler och har nått ut till både lokala och internationella intressenter.

Regionen är redo för nya möjligheter

En av de största förändringarna år 2025 var att styrelsen fick en ny ordförande när koncernförvaltningsdirektör Jari Karjalainen valdes att ersätta stadsdirektör Tomas Häyry som länge skött uppdraget. Under året fick också stadens koncernbolag viktiga riktlinjer för styrning av verksamheten, bland annat i form av nya koncerninstruktioner, riktlinjer för förvaltningssed och ledning, arbetsordningar för styrelser och annan rapportering.

När jag blickar bakåt, ser jag tydligt hur samarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och lokal kompetens har burit frukt. Även om vi fortfarande står inför utmaningar såväl lokalt, nationellt som globalt, har jag en fast tro på att Vasaregionen är starkare och mer redo än någonsin för nya möjligheter.

Jag tackar våra kunder, våra partner och hela VASEKs personal för deras engagemang och arbete. Det är tack vare detta vi tillsammans kan göra Vasaregionen ännu mer konkurrenskraftig och livskraftig.

Stefan Råback
verkställande direktör