Finnairs öppning till Umeå innebär mer kapacitet mellan Vasa–Helsingfors
Finnair meddelade på torsdagen att de öppnar upp linjen Umeå–Helsingfors under sommartidtabellen. Detta innebär att det också kommer mer kapacitet på linjen Vasa–Helsingfors.
– Vi har ju lobbat för mer kapacitet mellan Vasa och Helsingfors, och då Finnair beslöt att återuppta trafiken mellan Umeå-Helsingfors så införlivades Vasa i den slingan, vilket är positiva nyheter för vår region, säger Peter Källberg, projektchef på Vasaregionens Utveckling Ab VASEK.
Vi får alltså i och med detta en kapacitetsökning på sträckan Vasa–Helsingfors–Vasa. Bland annat får vi en morgonavgång från Helsingfors till Vasa på torsdagar, fredagar och söndagar, en lite senare avgång från Helsingfors kvällstid på vardagar, samt en senare avgång till Helsingfors varje vardag.
– I praktiken en till två avgångar till per dag, beroende på veckodag, så det är riktigt bra. Att man nu också kan ta flyget mellan Vasa och Umeå är ju en trevlig nyhet, konstaterar Källberg.