Nyheter

EnergyWeek: From Trash to Treasure – evenemanget där sidoströmmar står i centrum

3.3.2026
-

Om verksamheter styrs av principen ”rätt material på rätt plats” kan inget kallas ”avfall” eller ”restprodukter”. Det finns bara råvaror. From Trash to Treasure samlar dem som har dessa råvaror med dem som vill använda dem – och sluter därmed det ekonomiska kretsloppet. Välkommen att ta del av utbudet och inspireras av goda exempel!

43d5e756 2e42 42f0 bf24 b563302fbb3a

Konstruktiv interaktion på EnergyWeeks From Trash to Treasure-evenemang

Detta engagerande evenemang presenterar omkring tio aktörer – både företag och projekt – som erbjuder sidoströmmar och tjänster samt lyfter fram sina egna lösningar som inspirerande exempel för andra.

Deltagande projekt:

  • DesignMod
  • SF-BioVac
  • Vaasa Climate Commitment

Företag som presenteras:

  • Fire Fries
  • Motiva Services
  • Minimossen
  • NGR Group – Nordic Green Recycling
  • Stormossen
  • Trineria
  • UkkoFinland

Passar ditt företags verksamhet in i temat för detta evenemang? Kontakta Josefin Stolpe om du är intresserad av en presentationsplats – det finns fortfarande plats för några fler deltagare!

From Trash to Treasure

Taggar: