Uutiset

Startia on valinnut ES Måleri-Maalaamon Vaasan seudun vuoden uusyritykseksi

Uusyrityskeskus Startia on valinnut ES Måleri-Maalaamon, vuoden uusyritykseksi Vaasan seudulla. Yritys on nopeasti kasvava maalausalan yritys Maalahdesta, jonka on perustanut taitava käsityöläinen ja kunnianhimoinen yrittäjä, joka uskaltaa kehittää toimintaansa ja mieluiten tarttuu myös itse pensseliin.

IMG 2291
Kuvassa: Startian johtaja Tommi Virkama ja ES Måleri-Maalaamon omistaja Emelie Sandelin.

 

Emelie Sandelin perusti ES Måleri-Maalaamon keskellä pandemiaa elokuussa 2020, jolloin yritys sai hyvän alun toiminnalleen, kun monet ihmiset panostivat tuolloin koteihinsa ja asumiseen. Siitä lähtien toiminta ei ole pelkästään jatkunut vaan myös kehittynyt ja kasvanut.

Tällä hetkellä yritys työllistää kuusi henkilöä, joista kaksi on kokoaikaisia. Vuoden uusyritykseksi valitseminen oli Sandelinille iloinen yllätys – hänet valittiin myös viime vuonna Rannikko-Pohjanmaan Vuoden Nuoreksi Yrittäjäksi.

– On todella hienoa, että yritykseni huomioidaan tällaisissa yhteyksissä. Se osoittaa, että jotain tehdään oikein, ja oma itseluottamus kasvaa. Olen todella utelias enkä pelkää kokeilla uusia asioita, joten tämä ala sopii minulle hyvin, Sandelin sanoo.

ES Måleri-Maalaamo toteuttaa niin pieniä kuin suuriakin sisustustöitä koko Pohjanmaan alueella. Yritys hoitaa kaiken suunnittelusta, materiaalivalinnoista ja käsityöstä aina projektien koordinoimiseen yhdessä muiden osapuolten kanssa.

ES Måleri-Maalaamo koostuu naisvoittoisesta tiimistä alalla, joka on muuten miesvaltainen. Vasemmalta: Tara Duncanson, Lovisa Dahl, Emma Willför, Emelie Sandelin, Jannike Sjöblom, Caroline Wiklund och Ellen Sten

Kahden viime vuoden ajan yritys on panostanut erityisesti ruiskumaalauspalveluihin, kuten keittiön ovien, väliovien ja muun sisustuksen maalaamiseen. Kysyntä on lähtenyt nousuun, ja Sandelin on jo nyt päättänyt laajentaa palvelua. Tänä keväänä hän on investoinut uuteen, suurempaan ruiskumaalauskoppiin Lintuvuoressa, Mustasaaressa, edelleen Maalahdessa käytössä olevan kopin lisäksi.

– Täytyy ennakoida, jottei aivan jää junasta. Jos ei tartu haasteisiin, ei kasva koskaan, vaan jatkaa helposti samaan vanhaan malliin, Sandelin toteaa ja jatkaa:

– Ihmiset ovat alkaneet oivaltaa, ettei aina tarvitse ostaa uusia ovia tai kaappeja, vaan riittää että ne uudistaa. Moni haluaa päästä eroon kertakäyttökulttuurista.

Startia on ollut mukana Sandelinin yrityksen matkassa alusta alkaen, ja on myöhemminkin auttanut kehitys- ja kasvukysymyksissä. Sandelin arvostaa sitä, että voi keskustella asiantuntevan henkilön kanssa, joka osaa tarkastella asioita objektiivisesti ja antaa rakentavaa palautetta.

– Startia oli uskomaton apu ja tuki alkuvaiheessa, kun kaikki oli vielä uutta. Sain apua budjetin tekemiseen ja muuhun paperityöhön. He tietävät, mitä pitää tehdä ja milloin on syytä miettiä uudelleen ennen kuin ryhtyy toimeen, Sandelin kertoo.

Startian johtaja Tommi Virkama kiittää Sandelinia siitä, että hän on luonut menestyvän yrityksen – kirjaimellisesti omin käsin.

– ES Måleri-Maalaamo on hyvä esimerkki siitä, miten käsityöosaamisen avulla voi rakentaa kannattavan yrityksen, joka myös työllistää muita. Yritys on ottanut suuria harppauksia eteenpäin ja kasvanut orgaanisesti muutamassa vuodessa. Odotamme innolla, miten uudet investoinnit lähtevät liikkeelle, Virkama sanoo.

Yrityksen lähitulevaisuuden tavoitteena on saada uudet rutiinit toimimaan suuremman henkilöstön ja laajentuneen ruiskumaalaustoiminnan myötä. Sandelin huomauttaa, että uusia tavoitteita ja ideoita on aina mielessä, mutta joskus on myös pysähdyttävä.

– Tulemme jossain vaiheessa tienristeykseen sen suhteen, kuinka paljon haluamme kasvaa. Pienen yrityksen vahvuus on siinä, että voimme ottaa vastaan myös hyvin pieniä projekteja. Olemme erittäin joustavia ja pystymme varaamaan ajan uudelle asiakkaalle nopeasti, Sandelin sanoo.

Emelie Sandelin, joka on intohimoinen käsityöläinen, esittelee uutta ruiskumaalauslaatikkoa.