Startsida›VASEK›Kommunikation›Under luppen ›Helmikuu 2010›
Viestintä Oy Prowomedia är en kommunikationsbyrå i Vasa, vars ägare och arbetstagare, Anne Kytölä och Johanna Haveri, i sitt arbete fokuserar på skriftlig innehållsproduktion. De är både journalister och informatörer.
- De texter som vi producerar varierar beroende på kund och uppdrag. Till exempel ett pressmeddelande om nyheter i utbildningen på andra stadiet är till naturen helt annorlunda än innehållet i en primärproducents webbplats eller en artikel i ett teknologiföretags kundtidning, berättar Haveri.
Prowomedia - som företaget allmänt kallas - betjänar sina kunder mångsidigt också i övrigt. Ett uppdrag kan vara nästan vad som helst som har att göra med skriftlig innehållsproduktion.
Prowomedia skriver pressmeddelanden, artiklar, broschyrtexter, arrangerar presskonferenser och journalistbesök. Företagets kunder beställer också hela kundtidningar, vilket kräver samarbete med många olika yrkesgrupper.
- Prowomedia är mycket mera än två skrivande journalister eller informatörer. De tjänster som inte hör till vårt eget kärnkunnande ordnar vi för våra kunder genom vårt omfattande och erfarna samarbetsnätverk.
Den ekonomiska nedgången märks åtminstone inte ännu inom kommunikationsbranschen. Trots lågkonjunkturen har vi haft fullt med arbete, berättar Johanna Haveri och Anne Kytölä på Viestintä Oy Prowomedia.
I Prowomedias samarbetsnätverk finns journalister, översättare, fotografer, grafiker och yrkesmänniskor inom tryckeribranschen.
Prowomedias kundkrets består av företag och offentliga samfund. Kunderna finns huvudsakligen i Vasaregionen eller i Österbotten, men speciellt de förlag och stora kommunikationshus som beställer artiklar har sina huvudsäten i huvudstadsregionen.
- Varje kund och varje arbetsuppgift är viktig för oss, men särskilt glada är vi då vi får sprida information om kunnande och kunniga aktörer från våra hemtrakter, säger Haveri.
Företaget som grundades år 2003 har ända sedan starten strävat efter att skapa långvariga partnerskap. En nöjd kund är utgångspunkten för vår verksamhet.
- Det här arbetet måste utföras med rätt attityd. Vi måste vara lyhörda och lyssna på kundens önskemål.
Det bästa slutresultatet uppnås genom ömsesidigt förtroende.
- Kunden får tillgång till såväl vårt som våra samarbetspartners allra bästa kunnande inom kommunikationsbranschen.
Bild: Mikko Lehtimäki
Översättning: Eva Berg