Vuosien haaveilusta syntyi oma hoiva-alan yritys

Luupin alla: Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelu

Laihialaisessa Koskisen perheessä arki on hitusen tavallista haastavampaa. Perheen 64-vuotias Tita-tytär tarvitsee päivittäistä hoivaa ja apua CP-vammansa vuoksi. Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelu -yrityksestä onkin tullut tärkeä osa kodin arkea. Yrityksen perustaja Anita Kauppila on palkannut Titan avuksi reippaan ja positiivisen Olga Tychininan, joka haluaa olla Titalle enemmän kuin pelkkä vieras hoitaja. Kun parivaljakko vilkaisee toisiaan, molempien kasvoille syttyy hymy. Hoiva on selvästi myös ystävyyttä.

- Vaikka tällä alalla ammatillisuus on säilytettävä, kyllä potilaiden arkea aina myötäelää ja he ovat osa omaakin elämää, toteaa hoitoalan konkari, yrittäjä Anita Kauppila.

Herkullinen kahvihetki. Olga Tychinina toimii Tita Koskisen henkilökohtaisena avustajana kaikkina arkipäivinä. Olga on yrityksen toinen palkattu lisätyöntekijä.

Yrityksen perustamista edistivät tieto, taito ja VASEK

Kauppila työskenteli yli 20 vuotta perushoitajana vanhusten parissa, vuode- ja kuntoutusosastoilla sekä erilaisissa laitoksissa. Haave yrittäjyydestä eli hänen mielessään kuitenkin aina. Lopulta työkokemus Isonkyrön kotipalvelussa sytytti kauan kyteneen kipinän: nyt on oman yrityksen aika!
- Tiesin, että minulla on tarvittavat tiedot ja taidot tälle alalle. Omat viisi lastakin olivat jo kasvaneet isoiksi, hän selvittää suurta päätöstään.

Kauppilan haaveista tuli totta, kun Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelu perustettiin VASEKin yritysneuvojan Antti Alasaaren avustuksella vuonna 2010. Alasaari auttoi Kauppilaa eri papereiden täyttämisessä ja starttirahan hakemisessa. Alasaari oli myös myöhemmin apuna investointi- ja käynnistystuen hakemisessa, kun yrityksen tuli aika palkata lisätyövoimaa.
- Yrittäjyyteen olen saanut vinkkejä ja neuvoja VASEKin hyvinvointialan yritysneuvojalta Sari Saarikoskelta, Kauppila kertoo.

VASEK vaikuttaa yrityksen arjessa säännöllisesti, sillä Kauppila käy parhaillaan Yrittäjän ammattitutkinnon koulutusta, jossa yhtenä ohjaajana toimii Startian johtaja Tommi Virkama.

 

Anita Kauppilan Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelu -yritys tarjoaa kokonaisvaltaista apua kodin askareista ja puhtaanapidosta asiakkaan hoivaamiseen ja huolenpitoon saakka.

Töissä kotona

Kun Anita ja Olga istuvat Koskisten kahvipöydässä, he ovat kuin osa perhettä. Olga syöttää Titaa ja kertoo hauskoja tarinoita Suomen ja Venäjän kulttuurien eroista. Keittiössä käy kotoisa puheensorina, jonka keskeyttävät tämän tästä iloiset naurunremakat.

Kun Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelu on töissä, se on aina kotona - asiakkaan luona. Laihian kunta ostaa Titalle hoivapalvelua. Koskiset arvostavat, että hoitaja on sama tuttu eikä vaihdu jatkuvasti.
- Hoivapalveluun kuuluu kaikenlainen arjen avustus kuten pesut, pukeminen, jumppa, harrastukset ja terveyden seuranta. Olga on Titalle jokapäiväinen henkilökohtainen avustaja, Anita kertoo.

Yrityksen kotipalveluun kuuluvat puolestaan kaikki kodinhoidolliset askareet kuten siivous, ikkunanpesut ja asioinnit. Vakituisilla kotipalveluasiakkailla käydään yleensä noin kerran tai kaksi kuukaudessa.
- Kotipalvelussa on enemmän myös yksittäisiä työkeikkoja, varsinkin ikkunanpesujen sesonkiaikoina. Asiakkaina on kaikenikäisiä palveluiden käyttäjiä.

Palvelu laajenee Kyrönmaalta Vaasan seudulle

Kyrönmaan Hoiva ja Kotipalvelun toiminta-alueena on tällä hetkellä Isokyrö, Laihia, Vähäkyrö ja Seinäjoki. Yritys on hyväksytty Seinäjoella ja Isossakyrössä myös palveluseteliyritykseksi.
- Vaasan seudun kunnissa sähköinen palveluseteli otetaan porrastetusti käyttöön 1.10.2011, joten seteli tulee käyttöön myös Laihialle ja Vähäänkyröön. Olen hakenut seudulliseksi palveluntuottajayritykseksi, joten toimintani laajenee syksyllä myös Vaasaan, Kauppila kertoo tyytyväisenä.

Palvelusetelitoiminta on tarkoitettu kuntien sosiaali- ja terveyspalveluiden käyttäjille. Setelit tarjoavat heille valinnanvapautta ja mahdollisuuksia hankkia palveluita kunnan lisäksi myös yksityisiltä palvelujen tuottajilta.

Hoiva-asiakasta avustetaan kaikissa arkipäivän puuhissa. Titalle suurta iloa tuottaa tietokoneen ja netin käyttö. Olga ja Tita ovat luoneet yhdessä Titalle oman Facebook-profiilin. Kavereihin voi pitää yhteyttä ja tekstiä ja hiirtä voi helposti näpytellä myös varpailla!

Hallituspäätökset ja ikärakenne vaikuttavat hoitoalan yrityksiin

Kauppila uskoo, että erilaisia hoiva- ja kotipalveluja tarvitaan tulevaisuudessa yhä enemmän. Suuret ikäluokat vanhenevat ja kuntien hoitopalvelut ovat jo nyt äärimmilleen venytettyjä.
- Olen sitä mieltä, että vanhuksen paras paikka asua on aina oma koti, niin kauan kuin se vain on omaisten, kunnan ja yksityisten palvelujen avulla mahdollista, hän toteaa ja lisää, että kunnat voisivat useamminkin toimia kuten Titan kohdalla: ostaa lakisääteistä hoivapalvelua yksityiseltä yritykseltä.

Alan yritystoimintaan vaikuttavat vahvasti myös päätökset kotitalousvähennyksestä. Kauppila on huolestuneena seurannut hallituksen keskustelua vähennyksen leikkaamisesta.
- Toivon todella, että kotitalousvähennysoikeus säilyy, sillä siitä on monelle erittäin suuri apu.

Yrittäjä haluaisi tulevaisuudessa panostaa toiminnassaan myös omaishoitajien lomitukseen. Hänen mukaansa heidän lakisääteiset lomapäivänsä eivät aina toteudu, joten kunnat voisivat nykyistä tehokkaammin mahdollistaa myös niitä yksityisillä palveluntarjoajilla.

Asiakas on ystävä

Reilun vuoden kokemuksen perusteella Anita Kauppila on huomannut, että hoitoalan yrittäjyys on erittäin antoisaa. Vaikka ala on raskas niin henkisesti kuin fyysisesti, kohdattavat ihmiset ja läheiset asiakassuhteet ovat työn parasta suolaa.
- Tämä on täysin erilaista kuin laitoshoito. Asiakkaista on tullut minulle myös ihan oikeita ystäviä.

Tita Koskisen varpailla maalaamia taideteoksia.

Koskisten kodin seinällä on paljon Titan maalaamaa taidetta, jota Anita ei väsy ihastelemasta ja ihmettelemästä. Koska Titan kädet eivät ole koskaan toimineet, taulut on maalattu varpailla. Kun Tita oli vasta kolmevuotias, hän katseli suurella mielenkiinnolla nuken nuttua virkkaavaa äitiään. Sisukas tyttö halusi oppia saman, ja hitaasti mutta varmasti taito kehittyi. Titan lujasta sinnikkyydestä on nyt osoituksena rullaverhoa koristava kaunis pitsireuna - tietenkin varpailla virkattu. Ei ihme, että Anitan mielestä asiakkaiden suuret tarinat ja elämän opetukset ovat oman työn rakkain palkka.

 

Teksti ja kuvat: Anni Kiviniemi, Viestintätoimisto Winglet