Startsida›Företagstjänster›Befintliga företag›Möjligheter till företagsstöd ›
Ansökningar om företagsstöd lämnas in till antingen ELY-centralens (Närings-, trafik- och miljöcentralen, före detta TE-central) enhet för sysselsättning, företagande och kompetens, enhet för landsbygd och energi, eller till den lokala aktionsgruppen beroende på företagets storlek och ansökans typ. Investeringsstöd är prövningsbaserat och stödbeloppet varierar enligt projektets karaktär. Mera information finns på www.ely-keskus.fi.
Stöd från ELY-centralens landsbygd- och energienhet kan sökas av:
Stöd från ELY-centralens enhet för sysselsättning, företagande och kompetens kan sökas av
Finland är indelat i olika stödområden. Alla kommuner i Vasaregionen förutom Malax hör till stödområde III (Malax II).
Utvecklingsstöd beviljas för sakkunnighjälp eller utbildning som utvecklar företagets affärsledning, marknadsföring eller produktionsmetoder, produkter eller företagets verksamhet i övrigt. Stödbeloppet kan utgöra högst 50 procent av de stödberättigande kostnaderna beroende på åtgärden och kostnaderna.
Stödet kan också användas när det gäller anställande av en central person i ett litet företag (max 50 anställda).
Investeringsstöd kan beviljas för uppförande, utvidgande, reparation eller förvärv av en byggnad, konstruktion eller anläggning som behövs i företagsverksamheten samt förvärv maskiner och anordningar eller immateriella anläggningstillgångar som är av väsentlig betydelse för inledande eller utvidgning av företagsverksamheten. Stödbeloppet är beroende av hur stort företaget är och inom vilket nationellt stödområde det har sin hemort.
Landbygdsföretag, som inleder eller utvidgar sin verksamhet kan få startstöd när de anställer sina första utomstående arbetstagare. Stöd beviljas inte för företagarens egen lön. Stödet beviljas i högst två års tid för avlöning av arbetskraft i en omfattning som motsvarar sammanlagt högst två årsverken. Det är alltså möjligt att stödja anställningen av en arbetstagare i två år, anställningen av två arbetstagare i ett år eller anställningen av fyra arbetstagare i ett halvt år. Stödet utgör högst 50 procent av lönen, stödet gäller inte bikostnader. Det är inte möjligt att få startstöd för en period som är kortare än ett halvt år och inte heller för första gradens förädling av jordbruksprodukter.
Till ett företag som inleder sin verksamhet kan beviljas stöd, högst 6000 euro, för företagarens egna lönekostnader. Företagsverksamheten skall vara en heltidssyssla. Om företaget får startpeng, kan stödet inte beviljas.
Till ett gemensamt utvecklingsprojekt av minst tre (3) företag kan man ansöka stöd om det är fråga om produktutveckling, utveckling av marknadsföring och/eller utveckling av gemensamma produktfamiljer. Stöd kan fås till exempel till utbildning eller till köp av sakkunnighjälp. Stödet är 50 % av kostnaderna om en av sökanden är projektets ledare. Om ett utvecklingsbolag, en företagarförening eller en läroanstalt är sökande, är stödet 75 %.
Landsbygdens utvecklings- och investeringsprojekt är en viktig del av landsbygdens utvecklingsarbete. I Vasa kustregionen fungerar Aktion Österbotten R.F. (mera information: www.aktion.fi) som främjar företagandet i regionen inom ramarna av LEADER-programmet. I Kyrolandet lämnas ansökningarna till Yhyres-aktionsgruppen (mera information: www.yhyres.fi). Styrelsen för aktionsgruppen väljer ut de projekt som ska få stöd. ELY-centralen gör en laglighetsgranskning av projekten samt fattar stödbesluten.
Ett företag kan betalas högst 200 000 euro i de minimistöd under tre beskattningsår. Stöd kan beviljas för nödvändiga och skäliga kostnader som orsakas av den åtgärd som stöds och som har uppkommit efter det att stödansökan har blivit anhängig. När finansiering söks hos ELY-centralen blir ansökan anhängig då den har lämnats in till ELY-centralen. Vid ansökan om finansiering ur finansieringskvoten för en lokal aktionsgrupp blir ansökan anhängig när den har lämnats in till den lokala aktionsgruppen.
Projektet får inte påbörjas innan stödansökan har inlämnats. Före ELY-centralens finansieringsbeslut har kommit genomför sökanden åtgärden på sitt eget ansvar, eftersom det inte är säkert att finansieringsstöd beviljas.
Regelmässigt lämnas följande branscher och åtgärder utanför stöd
ELY-centralen har ändå prövningsrätt i beslutsfattandet och i undantagsfall är det möjligt att få positiva beslut också i dessa branscher.
VASEK företagsrådgivare står till tjänst med hjälp för företag som ämnar söka företagsstöd. Kontakta oss!